Ścianki szczelne stalowe, zwane inaczej ściankami larsena lub hoescha, są tworzone z grodzic stalowych (brusów) łączonych na profilowane zamki.
Ścianki z grodzic stalowych służą jako konstrukcje oporowe, które w sposób efektywny mają zabezpieczać wykopy przez napływem wód gruntowych. Wykorzystuje się je także gdy teren jest podatny na osiadanie. Ścianki ograniczają do minimum niepożądany wpływ robót na sąsiednie parcele. Chronią znajdujące się obiekty budowlane przed powstaniem szkód i umożliwiają sprawne przeprowadzenie wykopów.
Ścianki szczelne można pogrążać na wiele różnych sposobów – przy zastosowaniu metody wbijania, wibracyjnej lub bezwibracyjnej (wciskanej). Dla każdej z powyższych metod istnieje możliwość wspomagania pogrążania (patrz Modyfikacja gruntu). W przypadku konieczności zapewnienia stateczności zabezpieczenia wykopu stosuje się dodatkowe wzmocnienia w postaci ram, elementów rozpierających lub kotwień, które mają za zadanie stabilizować konstrukcję.
Ścianki larsena dzielą się na tymczasowe i tracone.
Ścianki szczelne stalowe to specyficzne konstrukcje stosowane w budownictwie wodnym i geotechnice, które są wykonane z grodzic stalowych. Często nazywane są ściankami Larsena na cześć ich twórcy. Ich główną funkcją jest tworzenie szczelnej bariery w gruncie, izolującej teren robót budowlanych od wód gruntowych oraz stabilizującej boki wykopów.
Zastosowanie stali w produkcji ścianek szczelnych ma wiele zalet. Po pierwsze, stal jest materiałem o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie, co pozwala ściankom skutecznie przeciwdziałać naciskom gruntu i wody. Dzięki temu, ścianki szczelne Larsena świetnie zabezpieczają wykopy przed osuwaniem się i przenikaniem wody.
Wykorzystanie ścianek szczelnych stalowych ma sporo zalet. Dlaczego je stosujemy?
Do pogrążanie ścianek stalowych wykorzystujemy przede wszystkim trzy metody.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.